Egy korábbi Rubiconban találtam az alábbi írást:
A PÉNZNEK NINCS SZAGA
Mindenki ismeri a Vespasianus császárnak tulajdonított híres mondást: „A pénznek nincs szaga." Sokan latinul is idézik: Pecunia non olet. Ha azonban ókori forrásban szeretnénk megtalálni, például Suetonius Vespasianus életrajzában, hiába keressük.
„Fia, Titus egyszer szemrehányást tett neki, amiért kieszelte a vizeletadót. Vespasianus erre az orra alá dugta az első befizetésből származó pénzt (pecuniam), és megkérdezte, bántja-e a szaga (num odore offenderetur).
Titus azt mondta, nem; mire ő közölte, hogy ez bizony a vizeletből való. "A latin szállóige három szavából a császár valójában csak egyet, a pénz jelentésű pecuniát említette. A lényeget összefoglaló mondás a szállóige-gyűjteményekben csiszolódott ebbe a formába.
A történet háttere közismert. Vespasianus Nero halála és az egy évig tartó polgárháború után üresen vette át az államkasszát (69). Változatos adókkal és gazdaságélénkítő politikával próbálta meg feltölteni a kincstárat. Kreatív adóinak egyike az utcai illemhelyek megsarcoltatása volt. Ezeket a vizeldéket általában gyapjúkallózók üzemeltették vagy bérelték, mivel a vizelet ammóniát tartalmaz, amelyet a gyapjú tisztításához használtak. A császár azzal érvelt, hogy a kallózók ingyen jutnak hozzá munkájuk egyik nyersanyagához, vagyis adót kell fizetniük az ammónia beszerzése után.
Vespasianus törvénye annyira közismert lett a szállóige alapján, hogy az utcai vizeldét olaszul a mai napig vespasianónak, franciául pedig vespasienne-nek hívják.